Nyhed | Læsetid 2 minuts

Overskudsvarme fra gærproduktion skal varme lokale hjem

Aerial view of a large industrial campus with dark buildings, a tall smokestack, storage tanks, and surrounding farmland and coastline nearby.

De Danske Gærfabrikker tager nu næste skridt i samarbejdet med Grenaa Varmeværk, hvor overskudsvarme fra produktionen i fremtiden kan blive til varme i lokale hjem. 

Afskaffelsen af prisloftet på overskudsvarme har åbnet nye muligheder for samarbejdet mellem de to naboer, som kun ligger få hundrede meter fra hinanden. Beslutningen betyder, at planerne om at etablere et overskudsvarmeanlæg nu kan sættes i gang.

Hos Grenaa Varmeværk har ændringen været længe ventet. Prisloftet har i flere år været en barriere for at investere i løsninger, der udnytter overskudsvarme, men med de nye rammer kan samarbejdet nu realiseres. Når anlægget er etableret, vil overskudsvarmen kunne erstatte en stor del af den træflis, som i dag bruges til varmeproduktionen hos varmeværket.

Sammen udnytter vi energien bedre

Når vi taler om ansvarlig produktion, handler det ikke kun om selve fremstillingen, men også om at bruge ressourcerne bedst muligt. Samarbejdet betyder, at varmt vand fra vores produktion kan leveres til fjernvarmenettet, mens koldt vand sendes retur. 

På den måde kan varme, der ellers ville gå tabt, blive til varme i lokale hjem. Samtidig kan varmeværket reducere sit forbrug af træflis med op til 7.000–10.000 tons om året. For os betyder samarbejdet også konkrete forbedringer i vores egen drift. Muligheden for at udnytte overskudsvarmen bidrager blandt andet til besparelser på vand og energi, og det understøtter arbejdet med vores energimasterplan. 

Når samarbejdet er fuldt etableret, vil overskudsvarmen kunne levere varme svarende til forbruget i omkring 1.600 standardhuse og samtidig bidrage til en mere bæredygtig varmeforsyning i lokalområdet. Vil du vide mere om baggrunden for samarbejdet og de nye muligheder for overskudsvarme, kan du læse mere i denne artikel hos Dansk Fjernvarme.

Udgivet 31. mar. 2026 | Opdateret 24. apr. 2026

 

De Danske Gærfabrikker
Siden 1881


Kontakt

Tlf: +45 8758 2400
Fax: +45 8632 3231
[email protected]
CVR: 30921860


Grenå

Bredstrupvej 33
8500 Grenaa

Kontrole rapport

Lunderskov

Stændergårdsvej 12
6640 Lunderskov

Kontrole rapport
Proud of Lallemand

© 2026 Lallemand Inc. Alle rettigheder forbeholdes